پمپ ترمز خودرو چیست ؟

هر خودرو و وسیله نقلیه ‌ای به یک سیستم ترمز احتیاج دارد تا به واسطه آن ، حرکت آن کند شود یا به طور کامل متوقف شود . طریقه کار این سیستم هم به صورت کلی این چنین می باشد که به هنگامی که پدال ترمز را فشار می دهید ، مایعی که معمولا روغن ترمز است فشرده می شود و بعد از طریق لوله‌ ها و سیلندر ها ، این فشار وارد شده تقویت و جا به ‌جا می شود و در آخر ، به سیلندر ها و سیستم ناظر بر هر چرخ انتقال داده می‌ شود . البته نا گفته نماند که این فشار و فشردگی ، توسط سیستم‌ های موجود افزایش می یابد و در نهایت چند برابر می‌ شود . در نتیجه ، سرعت حرکت چرخ‌ ها کند شده یا به واسطه مقاومتی که وارد می شود از حرکت باز می‌ ایستند .

پمپ ترمز چه وظیفه ای دارد ؟

در جواب این سوال باید گفت که ترمز متشکل از یکسری اجزای اصلی می باشد . اصلی ‌ترین و مهم ترین اجزای آن نیز پدال ترمز ، بوستر مکشی ترمز یا تقویت ‌کننده و پمپ ترمز می باشد . به هنگامی که راننده اراده می‌ کند تا سرعت خودرو را کم کند یا کاملا آن را متوقف کند ، این کار را تنها با فشار دادن پدال ترمز  می تواند انجام دهد . در واقع راننده یک نیروی مکانیکی با پاهایش ایجاد می ‌کند . این فشار به پدال و سپس به بوستر وارد می شود و سپس به پمپ ترمز انتقال داده می ‌شود .

 در حالت کلی پمپ ترمز وظیفه 3 کار مهم را عهده دار است ؛ تبدیل کردن نیروی مکانیکی به نیروی هیدرولیکی ، تقویت این نیرو تولید شده و در وهله آخر انتقال دادن آن به چرخ‌ ها است . فشار اولیه وارد شده به پمپ ترمز ، سبب می ‌شود تا روغن داخل سیلندر اصلی آن توسط لوله و کانال خاصی به چرخ‌ ها انتقال داده شود . همچنین قدرت این انتقال به  وسیله این پمپ چندین برابر هم می‌ شود . این پمپ و مخزن ترمز ، در محفظه موتور و نزدیکی پدال ترمز ، روی بوستر قرار داده شده است . در صورتی که روی کارکرد منظم و دقیق و سرویس منظم پمپ ترمز کنترل داشته باشید ، شاهد بالا رفتن عمر مفید لنت ترمزهای اتومبیل خود خواهید بود .

همچنین برای مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانبد به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تماس سریع با امدادخودرو