طبق خودرو

یکی از بخش های مهم و حیاتی خودرو، سیستم تعلیق یا فنربندی خودرو می باشد که وظیفه آن، جلوگیری از وارد شدن تکان های ناشی از حرکت خودرو روی سطوح ناهموار به بدنه و سرنشینان خودرو است. بدنه در خودرو همان اتاق، شاسی و تمامی متعلقات آن محسوب می شود. این سیستم از بخش های کوچکتری مانند فنرها، کمک فنرها، ستون ‌های نگه‌ دارنده و چرخ‌ها تشکیل شده است و علاوه بر متصل کردن چرخ ها و محور های عقب و جلو با شاسی خودرو، دو وظیفه اصلی نیز دارد؛ وظیفه اول، دریافت تکان ‌ها، ارتعاش‌ ها و نوسان ‌های چرخ ها که ناشی از حرکت خودرو در سطح جاده است و دوم، بهینه سازی عملکرد چرخ ها و ایجاد اصطکاک مناسب بین لاستیک ها و سطح جاده و در نتیجه این فرایند، کنترل آسان تر خودرو .

سیستم تعلیقی که الان در خودرو های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد، انواع مختلف و اجزای ریز و درشتی دارند. این اجزا هر کدام وظایفی را بر عهده دارند و خرابی یا نبود هر یک، کل سیستم تعلیق را دچار مشکل می کند، امنیت خودرو و سرنشینان را تهدید می کند و فرمان پذیری خودرو را مختل می کند. این اجزا شامل بازوی آزاد، بازوی خمیده، بازوی پیت-من، بازوی دنباله ‌دار، بازوی فرمان اکسل، میله الصاقی، میله پن-هارد، شاه پین و بازوی کنترل و … هست. این قطعات با توجه به نوع خودرو و سیستم تعلیق آن، کم و زیاد می شوند اما در همه این سیستم ها، چند جزء مهم وجود دارد که طبق یکی از این اجزای مهم است. در ادامه مباحث بیشتری را درباره طبق و نقش آن در سیستم تعلیق خواهیم آموخت.

طبق خودرو چیست؟

ویژگی اصلی تمامی سیستم های تعلیق با تمام اجزا و قطعاتشان، متحرک بودن همه ی بخش های آن است. یعنی این قطعات متحرک سیستم تعلیق، با حرکات متداول طولی، عرضی و دورانی خود، تمامی ارتعاشات و تکان های مداوم خودرو که ناشی از حرکت در مسیر های ناهموار است را جذب کرده و مانع از رسیدن این ارتعاشات به شاسی خودرو که یک قطعه انعطاف ناپذیر و ثابت است، می شوند. در حقیقت شاسی به خاطر غیر متحرک و ثابت بودنش، در چنین مسیر های ناهمواری کوبش و لرزش های زیادی را متحمل می شود. در مقابل سیستم تعلیق از وارد شدن این ضربات و کوبش ها به شاسی جلوگیری می کند. بنابراین برای انجام این عمل، سیستم تعلیق و شاسی به یک رابط مخصوص نیاز دارند تا اتصال آنها را برقرار کند. این رابط که یکی از اجزای سیستم تعلیق است، طبق نام دارد. وظیفه طبق، اتصال بخش ثابت خودرو یعنی شاسی به بخش متحرک، یعنی سیستم تعلیق را بر عهده دارد. بنابراین لازمه کار طبق، قدرت و استحکام بالا است، چرا که باید فشار و نیروی بسیاری را تحمل کند. البته طبق وظیفه دیگری نیز دارد که آن، دفع نیرو های عرضی وارد شده به جاده و ممانعت از انتقال این نیرو ها به شاسی است.

معرفی چند سایت خوب در زمینه امداد خودرو

سایت اول  : امداد خودرو ابراهیمی 

امداد خودرو ابراهیمی فعالیت خود را در شهر کرج منعطف کرده است و همشریان محترم شهر کرج میتوانند با تماس با ایشان در سریع ترین زمان ممکن خدمات خودرویی حمل و نقل و جایجایی را دریافت نمایید. برای اینکار کافیست کلمه امداد خودرو کرج را جستجو نمایید.

سایت دوم : خودروبران آرش

خودروبران ارش اسدی یکی از قدیمی های امداد خودرو میباشد که در شهر تبریز فعالیت میکند برای اینکه با خدمات این مجموعه آشنا شوید کافیست خودروبر تبریز را جستجو نمایید.

سایت سوم : امداد خودرو مرصادکار

سایت امداد خودرو تبریز مرصادکار یکی از سریع ترین خودرو بر های واقع در شهر تبریز میباشد که خدمات حمل و نقل سریع خودرو در شهر تبریز را برعهده دارد.

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تماس سریع کلیک کنید