فلایویل چیست؟

فلایویل یکی از اصلی ترین اجزای سیستم انتقال قدرت به حساب می آید . به عبارتی میتوان گفت فلایویل از بخش‌های اصلی سیستم کلاچ در قسمت انتقال قدرت می باشد . انتقال قدرت در خودروهای بنزینی با موتورهای احتراق داخلی ، به معنی ارسال گشتاور موتور به چرخ‌ها از طریق مجموعه‌ ای همچون کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل و سیستم چرخ‌ها می باشد . هریک از این موارد خود به تنهایی شامل یک سیستم پیچیده با قطعات مختلف می باشند . شروع  یک فرآیند انتقال قدرت باید از طریق فلایویل صورت گیرد . کلاچ را می‌توان ابتدایی‌ترین قسمت مجموعه انتقال قدرت نام برد و از این بین فلایویل اولین بخش از سیستم کلاچ می باشد . البته ناگفته نماند که فلایویل می‌تواند یک قطعه از گیربکس و یا خود موتور نیز شمرده شود . چرا که این قطعه بین موتور، گیربکس و کلاچ قرار گرفته است و تماس آن‌ها را با یکدیگر برقرار می ‌کند . در این صورت میتوان گفت فلایویل نقش مهمی در این سیستم داشته است .

فلایویل چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

فلایویل (fly=wheel یا flywheel)یک دیسک ، صفحه و یا قطعه‌ای فلزی و دایره‌ای شکل با محیطی دندانه‌دارمی باشد . بنابراین می‌توان این قطعه را در ظاهر اولیه ، همچون چرخ دنده‌ای با دنده‌های ریز و سطح مقطع بزرگ دانست . فلایویل همان وسیله ای است که  در تمام ابزار و ماشین آلات صنعتی به عنوان یک ذخیره کننده انرژی استفاده می‌شود . البته ناگفته نماند که این انرژی فقط به حالت چرخشی و یا زاویه‌ای می باشد . در حقیقت فلایویل قادر به ذخیره انرژی رفت و برگشتی نمی باشد و فقط قادر است که نیروی گشتاور را در خود حفظ و منتقل کند . به این قطعه در خودروها چرخ طیار نیز گفته می‌شود .

طرز کار فلایویل

در موتورهای چند سیلندر که احتراق‌ ها متوالی و بدون فاصله صورت می‌گیرند، تولید قدرت به نحوی است که گاهی اوقات این روند با هم همپوشانی دارد و در زمان تولید آن‌ها تداخل ایجاد می کند . به عبارتی میتوان گفت با پایین آمدن یک پیستون و رسیدن آن به نقطه مرگ پایین، ممکن است پیستون دیگر نیز همان لحظه پایین آمده و به میل ‌لنگ نیرو وارد کند . بدین صورت در همان لحظه ازدیاد نیرو به دلیل این همپوشانی داشته ایم . ولی در لحظاتی که پیستون‌ها متوالی و به سمت بالا و نقطه مرگ بالا می‌روند هیچ یک نیرویی تولید نمی کنند و میل ‌لنگ با کم شدن نیرو مواجه می‌شود . این نوسان ، گشتاور میل‌ لنگ را ناهماهنگ و غیریکنواخت می سازد . عدم تنظیم و هماهنگی نیروها و گشتاور میل ‌لنگ در موتور ، در صورت انتقال با همان شکل و شمایل ، باعث ایجاد ضربات محکم در اتومبیل می شود . بنابراین نیاز به یک واسطه جهت ایجاد این هماهنگی می باشد .

فلایویل با ذخیره کردن نیروی گشتاور مازاد میل ‌لنگ به هنگام تولید متوالی نیرو توسط پیستون‌ها و استفاده از آن به هنگام افت و کاهش نیرو ، انتقال گشتاور را یکنواخت می کند و از ایجاد این ضربات جلوگیری می‌کند. همچنین فلایویل تکیه ‌گاه کلاچ و اجزای آن نیز به حساب می آید . وچرخ‌ دنده بیرونی فلایویل با دنده محرک سیستم استارت درگیر می باشد و انتقال نیروی اولیه به موتور جهت روشن شدن آن می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تماس سریع کلیک کنید