دنده فلایول خودرو چیست ؟

یکی از اجزای اصلی سیستم انتقال قدرت فلایول می باشد . به صورت دقیق ‌تر می توان گفت فلایویل از قسمت های اصلی سیستم کلاچ در بخش انتقال قدرت محسوب می شود . منتقل کردن قدرت در اتومبیل های بنزینی با موتورهای احتراق داخلی ، به این معنی می باشد که ارسال گشتاور موتور به چرخ ‌ها از راه مجموعه‌ ای که از کلاچ ، گیربکس ، دیفرانسیل و سیستم چرخ‌ ها تشکیل شده است انتقال می یابد . هریک از این مورد ها به تنهایی از یک سیستم پیچیده با قطعات مختلف تشکیل شده است .

استارت  فرآیند منتقل کردن قدرت ولی از راه فلایویل صورت گرفته می شود . به عبارتی کلاچ را می‌ توان ساده ترین قسمت مجموعه منتقل کردن قدرت نام برد و در این حالت باید گفت فلایویل اولین قسمت از سیستم کلاچ می باشد . البته نا گفته نماند که فلایویل را می‌ توان یک قطعه از گیربکس یا خود موتور به حساب آورد . چرا که این قطعه ما بین موتور ، کلاچ و گیربکس قرار گرفته می شود و آن‌ ها را به هم متصل می کند . در این صورت می توان گفت فلایویل نقش مهمی در این سیستم را دارا است .

طرز عملکرد فلایویل چیست :

موتورهای چند سیلندر که در آن ها احتراق‌ ها متوالی و تا حدودی بدون فاصله صورت گرفته می شوند ، تولید قدرت به صورتی می باشد که گاهی اوقات این فرایند با هم همپوشانی داشته است و به هنگام تولید آن‌ ها تداخل ایجاد شده که این به این معنی می باشد که با پایین آمدن یک پیستون و رسیدن به نقطه مرگ پایین ، امکان دارد پیستون دیگر بلافاصله رو به پایین حرکت کند و در نهایت باعث وارد کردن نیرو به میل ‌لنگ می شود . به عبارتی می توان گفت در یک لحظه با افزایش نیرو به این علت این همپوشانی مواجه می شویم . ولی در زمان هایی که پیستون ‌ها متوالی به سمت بالا و در نتیجه نقطه مرگ بالا رفته و در نهایت هیچ یک نیرویی تولید نمی کند و میل ‌لنگ با کم شدن نیرو مواجه می شود . نوسان به وجود آمده ، باعث نا هماهنگ و غیر یکنواخت شدن گشتاور میل‌ لنگ می شود . عدم هماهنگی و تنظیم نیروها و گشتاور میل‌ لنگ در موتور، در حالت انتقال با همان شکل ، باعث ایجاد ضربه های محکم در اتومبیل می شود . پس می توان گفت نیازمند به یک واسطه برای ایجاد این هماهنگی می باشد .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تماس سریع با امدادخودرو