درباره جعبه دنده خودرو چه می دانید ؟

در کنار سرعت سنج ماشین ها عقربه ای وجود دارد که دور موتور را نشان می دهد. در قسمت انتهایی این عقربه ناحیه ای وجود دارد که با رنگ قرمز مشخص می شود. اگر موتور ماشین مدتی در این محدوده کار کند، از کار می افتد. اگر سرعت کار موتور از حد معینی عبور کند باعث انفجار آن می شود.

درواقع دنده از یک طرف توسط کلاچ به موتور وصل شده است و از طرف دیگر با یک محور به دیفرانسیل متصل می باشد. حرکتی که توسط موتور ایجاد می شود سرعت و قدرت آن در دنده تنظیم شده و توسط محور و دیفرانسیل به چرخ ها منتقل می شود. در یک ماشین پنج دنده معمولی، پنج جفت چرخ دنده با نسبت های مختلف وجود دارد که پنج سرعت مختلف را در خروجی ایجاد می کنند.

دنده خودرو چگونه کار می کند ؟

دنده ها قطعاتی دندانه دار می باشند که بخش های اصلی سیستم دنده ماشین را تشکیل می دهند. در مرکز چرخ دنده ها، سوراخ هایی با اندازه های متفاوتی وجود دارد که محور در آن ها جای می گیرد. وجود این سیستم، نشان می دهد که توان چرخ دنده ها برای تغییر جهت گشتاور است. در واقع این چرخ دنده ها علاوه بر انتقال نیرو، امکان کنترل گشتاور را فراهم می کنند. نکته مهم در مورد این سیستم این است که قطر چرخ دنده ها متفاوت می باشد و این تفاوت باعث سرعت های مختلف در جعبه دنده می شود.

دنده خودرو یکی از عنصر های انتقال قدرت در خودرو می باشد. جعبه دنده مجموعه ای از چرخ دنده و محور است و همه این اجزا درون یک جعبه قرار گرفته اند. دنده ماشین گشتاور تولید شده را به چرخ ها منتقل می کند و وظیفه آن تنظیم می باشد. در جعبه دنده های معمولی، سه محور وجود دارد : محور اولیه یا محور محرک که به وسیله کلاچ به موتور متصل است، محور ثانویه یا محور متحرک به وسیله محور سوم به محور اول متصل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
تماس سریع کلیک کنید